Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ihtiyaç sahibi ailelere ve çocuklara yönelik Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) ödemesi yaptı. Bakanlık, şubat ayında 872,4 milyon lira ödeme yaptığını açıkladı.

SED ödemesi nedir?

SED ödemesi, çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ve yaşamlarını en düşük seviyede dahi sürdürmekte güçlük çeken ailelerin, kendi kendine yeterli hale gelinceye kadar çocuklarının bakımı ve desteklenmesi amacıyla geçici bir süre verilen ekonomik destekler ile ve psiko-sosyal destek sistemidir.

Bakan Göktaş: Çocuklarımızın yanındayız

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, SED ödemesi ile çocukları, ailelerinin yanında ve sosyal çevresi içerisinde desteklediklerini söyledi. Bakan Göktaş, çocukların milli değerlere sahip, kendine güvenen, eğitimli ve sağlıklı birer fert olarak yetişmeleri için tüm gayretleriyle çalıştıklarını ifade etti.

Avrasya Kalkınma Bankası’nın Türkiye ile Büyüme Hedefi Avrasya Kalkınma Bankası’nın Türkiye ile Büyüme Hedefi

Bakan Göktaş, şunları kaydetti:

“Bu kapsamda çocukların sosyal açıdan desteklenmesi ve eğitim giderlerinin karşılanması için Şubat ayına ilişkin 872,4 milyon TL SED ödemesi yaptık. Bu ödeme ile 1 milyon 500 bin çocuğumuza ve ailelerine ulaştık. Çocuklarımızın yanındayız, onların geleceğine yatırım yapıyoruz. SED ödemesi ile ailelerimizin ekonomik yükünü hafifletiyor, çocuklarımızın eğitimine katkı sağlıyoruz. SED ödemesi, çocuklarımızın korunmaya muhtaç duruma düşmesini önleyen, aile bağlarını güçlendiren, sosyal devlet anlayışımızın bir yansımasıdır.”

SED ödemesi nasıl alınır?

SED ödemesinden yararlanmak isteyenler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ilgili birimlerine şahsen, dilekçeyle veya e-devlet üzerinden elektronik ortamda başvuru yapabilirler. Başvurular, Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmetleri Hakkında Yönetmelik kapsamında değerlendirilmekte ve inceleme sonucu uygun görülenler desteklenmektedir. SED ödemesi hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, aşağıdaki bağlantılara göz atabilirsiniz:

Kaynak: (İLKHA)