Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, şubat ayında yaşlı ve engelli vatandaşlara yapılan ödemelerin arttığını açıkladı. Bakan Göktaş, şubat ayında yaklaşık 3,5 milyar TL tutarında yaşlı aylığı ve yaklaşık 2,8 milyar TL tutarında engelli aylığı ödediklerini belirtti.

Yaşlı ve engelli aylıkları Ocak ayına göre yükseldi

Bakan Göktaş, Ocak ayı memur maaş katsayısında yapılan yeni düzenlemeyle birlikte yaşlı ve engelli aylıklarının Ocak ayına göre yüzde 50’ye yakın arttığını söyledi. Buna göre, yaşlı aylığı 2 bin 348 TL’den 3 bin 504 TL’ye, yüzde 40-69 arası engelli oranına sahip vatandaşların aylıkları ve 18 yaş altı engelli yakını olan vatandaşlara ödenen engelli yakını aylığı 1.874 TL’den 2 bin 797 TL’ye, yüzde 70 ve üzeri engelli raporu bulunan vatandaşların aylıkları da 2 bin 811 TL’den 4 bin 196 TL’ye yükseldi.

Şubat ayında fark ödemesi yapıldı

Bakan Göktaş, şubat ayında yaşlı ve engelli aylıklarını Ocak ayından kaynaklanan farkı ile birlikte ödediklerini ifade etti. Böylece, şubat ayında toplam 6,3 milyar TL tutarındaki yaşlı ve engelli aylıklarını hak sahiplerinin hesaplarına yatırdıklarını duyurdu. Bakan Göktaş, “Ödemelerin tüm engelli ve yaşlı vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Engelli ve yaşlı vatandaşların yanındayız

Bakan Göktaş, engelli ve yaşlı vatandaşlara yönelik kapsayıcı ve düzenli sosyal yardım programları geliştirdiklerini belirtti. Bakan Göktaş, “Engelli ve yaşlı vatandaşların toplumsal hayata tam ve etkin katılımları ile bağımsız şekilde yaşayabilmeleri için eğitimden sağlığa, ekonomiden sosyal hayata her alanda yanlarındayız” ifadelerini kullandı.

"Yılda 4 Kez Motorlu Taşıtlar Vergisi Alınacak" İddiası Yalanlandı "Yılda 4 Kez Motorlu Taşıtlar Vergisi Alınacak" İddiası Yalanlandı

 

Kaynak: (İLKHA)