Hicri 1445'inci yılın Ramazan ayına kavuşan Yılmaz Takar, eski Ramazan ayı ile ilgili Harran Ovası’na konuştu.

11 ayın Sultanı Ramazan ayında eskiden birlik ve beraberlik olduğunu belirten Yılmaz Takar, şimdiki Ramazan ayında tat alınmadığını ifade ederek eskiyi aradığını vurguladı.

Deprem ve selden etkilenen Şanlıurfa'da Ramazan ayı, bu sene ihya edilmeye başlandı. Eski Ramazanlarda komşuların birbirlerini sık sık ziyaret ettiğini söyleyen Takar, eskiden fakirlerin hakkının gözetildiğini ifade etti.

Ramazan ayının tefekkür ayı olduğunu dile getiren Takar, Ramazan ayında bol bol dua ve ibadete ağırlık verilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Eski Ramazanlarda hayır ve bereket olduğunu söyleyen Takar, bu Ramazan'da insanları dayanışmaya davet etti.

Yılmaz TakarYılmaz Takar

“Ramazan, tövbelerin açılış kapısıdır”

Ramazan-ı Şerif’in tüm İslam alemine hayırlar getirmesini dileyen takar,

“Ramazan, hayır ve bereket ayıdır. Ramazan, tövbelerin açılış kapısıdır. Bu mübarek ayda zengin kardeşlerime ricada bulunmak istiyorum. İftarda önünüze 10 çeşit yemek geliyor yiyorsunuz. İhtiyaç sahiplerine de sahip çıkın. Peygamber efendimizin, ‘Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir’ sözünü unutmayalım. Siz ne kadar fakir fukaraya bakarsanız Cenab-ı Allah’ta o kadar size verir, malınızı eksiltmez. O yüzden Ramazan ayında ihtiyaç sahibi komşunuz, eş dostunuz ve akrabanız varsa sahip çıkın. Onlara sahip çıkmazsanız tuttuğunuz orucun bereketinden ve kıldığınız namazın feyzinden mahrum olursunuz.” dedi.

“Ramazan ayını bol bol ibadet ve duayla geçirelim”

Şanlıurfa'da çeşitli suçlardan aranan 291 şahıs yakalandı! Şanlıurfa'da çeşitli suçlardan aranan 291 şahıs yakalandı!

Eskiden Ramazan'da komşuluğun gözetildiğini ifade eden Takar,

“Eski Ramazanlar hayır ve bereket ayıydı. Eski Ramazanlarda komşuluk hak ve hukuku vardı. Yemek geldiği vakit komşunla paylaşmadan açmazdın iftarını. Şimdiki Ramazanlarda ise adam karnım doysun komşum açlıktan ölsün düşüncesinde hiç umurunda değil. Kardeş, kardeşe sahip çıkmıyor. Akraba, akrabaya düşman olmuş. Ne oldu bizlere böyle? Birbirinize sahip çıkın, merhametli olunki Allah’ta bizlere merhamet etsin. Birbirimize ne kadar merhamet edersek Allah’ta bize merhamet eder ve bizlere kapılar açar.  Birbirimize çok dua edelim. Allah bu güzel Ramazan ayında bizlere tekrardan oruç tutmayı nasip etti. Seneye tekrardan yetişir miyiz Allah bilir. Ramazan ayını bol bol ibadet ve duayla geçirelim.” ifadelerini kullandı.

Muhabir: MEHMET MEKİ AKGÜL