İzmir merkezli olarak 24 ilde gerçekleştirilen "Define-1" operasyonlarında, tarihi eser kaçakçılığıyla suçlanan organize suç örgütüne büyük bir darbe indirildi. Operasyon kapsamında, kaçak kazılarla elde edilen ve yurt dışındaki müzayede evlerine satılan Türkiye'ye ait tarihi eserleri ticaretini yapan 47 şüpheli yakalandı.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Tarihi Eser Kaçakçılığı ve Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurmak" suçlarına yönelik İzmir merkezli Ankara, Adana, Antalya, Balıkesir, Bursa, Denizli, Eskişehir, Hatay, Isparta, İstanbul, Karaman, Konya, Manisa, Mersin, Muğla, Nevşehir, Osmaniye, Sakarya, Samsun, Sivas, Tekirdağ, Trabzon ve Aydın olmak üzere 2️4️ ilde operasyonlar düzenlendiğini belirtti.

Bakan Yerlikaya, operasyonlarda 47 şüphelinin yakalandığını ve büyük miktarda tarihi eser ele geçirildiğini ifade etti. Yakalanan eserler arasında 6.325 adet sikke, 997 adet obje, 5 adet dedektör, 2 adet ruhsatsız tüfek, 1 adet ruhsatsız tabanca ve çok sayıda fişek bulundu.

Kuzeydoğu Kesimlerde Yarın Kuvvetli Sağanak Uyarısı Kuzeydoğu Kesimlerde Yarın Kuvvetli Sağanak Uyarısı

Kaynak: (İLKHA)