Bakan Şimşek: Mayıs’ta Yıllık Cari Açık 25,2 Milyar Dolara Geriledi Bakan Şimşek: Mayıs’ta Yıllık Cari Açık 25,2 Milyar Dolara Geriledi

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye’nin hizmet ihracatında büyük bir hedef belirlediğini duyurdu. Yıl sonuna kadar 110 milyar dolarlık hizmet ihracatı hedefine ulaşmayı planlayan Bakan Bolat, bu başarıyla cari açığın kapatılmasına da önemli bir katkı sağlanacağını vurguladı.

Hizmet İhracatının Önemi ve Büyüme Hızı Bakan Bolat, Sakarya’da düzenlenen Hizmet İhracatı Strateji Konferansı’nda yaptığı konuşmada, hizmet ihracatının küresel ekonomideki hızlı büyümesine ve ürettiği ekonomik değere dikkat çekti. Sektörün, dünya ticaretindeki payının arttığını ve küresel hasılanın üçte ikisini, istihdamın ise yüzde 50’sini oluşturduğunu belirtti.

Türkiye’nin Hedefleri ve Çalışmaları Bakan Bolat, Türkiye’nin ekonomik hedeflerine ulaşmak için yoğun bir çaba sarf ettiklerini ifade etti. 2024 yılında da aynı başarıları sürdürmeyi hedeflediklerini söyleyen Bolat, hedefe ulaşma yolculuğunda kendilerine destek olan Hizmet İhracatçıları Birliği’ne ve Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç’e teşekkürlerini iletti. Bakanlık olarak, Türkiye ekonomisini dünyanın en büyük ekonomileri arasına taşıma ve vatandaşların refahını artırma sorumluluğunu her alanda taşımaya devam edeceklerini vurguladı.

 

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı