Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Tüketici Hakem Heyetleri 2024 yılının ilk dört ayında toplamda yaklaşık 1,9 milyar liralık uyuşmazlığı karara bağladı. Bu süreçte 241 bin 53 başvuru yapıldı ve 247 bin 966 uyuşmazlık çözüme kavuşturuldu.

Tüketicilerin başvurularını elektronik ortamda yapma imkanı, özellikle e-Devlet üzerinden oldukça rağbet gördü. Yapılan başvuruların yaklaşık yüzde 67'si elektronik ortamda gerçekleştirildi. Bu sayede tüketiciler, başvurularını kolaylıkla Tüketici Hakem Heyetlerine iletebildi.

İŞKUR'dan Engelli ve Eski Hükümlülere Hibe Desteği İŞKUR'dan Engelli ve Eski Hükümlülere Hibe Desteği

Başvuruların ürün ve hizmet bazında dağılımına bakıldığında, en çok şikayet edilen ürünler arasında ayakkabılar öne çıkıyor. Toplam başvuruların yaklaşık yüzde 12,8'i ayakkabılarla ilgili olarak yapıldı. Onu kredi kartı üyelik ücreti, kıyafet, cep telefonu, mobilya ve internet abonelikleri gibi konular izledi.

Sektörel bazda incelendiğinde ise en çok başvurunun perakende ticaret sektörüne yapıldığı görüldü. Bu sektörü finansal hizmetler ve abonelik hizmetleri sektörleri takip etti. Tüketici uyuşmazlıklarının bu sektörlerde yoğunlaştığı göz önüne alınıyor.

Kaynak: (İLKHA)