Eski ABD Başkanı Donald Trump, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını değerlendirerek, İsrail’in sorunu bitirmesi gerektiğini belirtti. Trump, başkan olsaydı bu saldırıların gerçekleşmeyeceğini savundu.

Kuzey Makedonya'da Cumhurbaşkanı Seçimi İçin Oylama Başladı Kuzey Makedonya'da Cumhurbaşkanı Seçimi İçin Oylama Başladı

Trump, 15 eyalette düzenlenen, “Süper Salı” olarak bilinen ön seçimler öncesi Fox News’e konuk oldu. Sunucunun, “İsrail tarafında olup olmadığı ve İsrail güçlerinin Gazze’deki saldırılarını onaylayıp onaylamadığı” sorusunu yanıtlayan Trump, şunları söyledi:

“Sorunu bitirmek zorundasınız. Korkunç bir saldırıya uğradınız. Bu oldu. Bu arada ben başkan olsaydım asla gerçekleşmezdi. Garanti ederim bunu bana yapamazlardı. Bunu yapmalarının sebebi (Başkan Joe) Biden’a saygılarının olmaması.”

Trump, Harris’in ateşkes çağrısını da eleştirdi

Trump, ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in Gazze’de yaşanan büyük acılar dolayısıyla acil ateşkese ihtiyaç olduğunu söylemesini de eleştirdi. Trump, “olanları görmekten nefret ettiğini” belirterek başkan olsaydı bu saldırıların asla yaşanmayacağına ilişkin sözlerini yineledi.

ABD medyasında resmi kaynaklara dayandırılan haberlerde, Biden yönetimi ile İsrail’in, rehinelerin salınması da dahil 6 haftalık bir ateşkes şartları konusunda anlaşmaya vardığı, Hamas tarafından cevap beklendiği ifade edilmişti.

Kaynak: AA