Eski ABD Başkanı Donald Trump, Fox News'e verdiği röportajda dikkat çeken bir iddiada bulundu. Trump, İsrail'in İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin öldürülme operasyonuna planlama aşamasında önemli bir şekilde dahil olduğunu belirtti. Ancak Trump'a göre, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, operasyonun gerçekleşmesinden sadece iki gün önce vazgeçti.

Japonya Savunma Bakanlığı: 43 Trilyon Yenlik Savunma Harcamaları Planı Yetersiz Bulundu Japonya Savunma Bakanlığı: 43 Trilyon Yenlik Savunma Harcamaları Planı Yetersiz Bulundu

"Netanyahu'nun ve İsrail'in Süleymani operasyonunun bir parçası olması gerekiyordu. Ancak saldırıdan iki gün önce 'Bunu yapamayız' dediler. Sonra kendi generalimize dönüp 'Bunu biz yapabilir miyiz?' dedim. 'Evet yapabiliriz efendim, size kalmış' dedi. 'O zaman yapalım' dedim." şeklinde konuşan Trump, Netanyahu'nun ani vazgeçişini anlamakta zorlandığını dile getirdi.

Süleymani'nin 2020'de ABD tarafından düzenlenen hava saldırısında öldürülmesi, bölgesel gerilimi tırmandırmış ve ABD ile İran arasındaki ilişkileri daha da karmaşık hale getirmişti. Trump'ın bu iddiası, o dönemde yaşanan diplomasi ve gizli operasyonlara dair yeni soru işaretlerine neden oldu.

Kaynak: AA