Sosyal ve Ekonomik Destek Ödemesi Hesaplarda Sosyal ve Ekonomik Destek Ödemesi Hesaplarda

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 9 Şubat 2024 tarihinde gerçekleştirilen Finansal İstikrar Komitesi toplantısına ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamada, toplantının Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek başkanlığında yapıldığı ve kredilerdeki son dönem gelişmelerin finansal istikrara etkilerinin ele alındığı bildirildi.

Kredi büyümesi ve kompozisyonu için adımlar atılacak

Açıklamada, “Toplantıda, tüketici kredileri başta olmak üzere kredilerdeki son dönem gelişmeler ile bu gelişmelerin finansal istikrara etkileri ele alınmış, uygulanabilecek tedbirler tartışılmıştır. Kredi büyümesi ve kompozisyonunun finansal istikrar ile uyumlu seyretmesi için atılması gereken adımlar detaylı olarak değerlendirilmiştir” denildi.

Finansal istikrar için bütüncül bir yaklaşım

Açıklamada, Komitenin, dengeli ve sürdürülebilir yüksek büyümenin en önemli unsurlarından olan finansal istikrarın korunması için bütüncül bir yaklaşımla çalışmalarını sürdürdüğü vurgulandı. Açıklamada, Finansal İstikrar Komitesi’nin, Hazine Müsteşarlığı’nın bağlı olduğu Bakanın başkanlığında, Hazine Müsteşarı ile Merkez Bankası, BDDK, SPK ve TMSF Başkanlarından oluştuğu hatırlatıldı. Açıklamada, Komitenin, uluslararası platformda yaşanan gelişmeler ve küresel kriz sonrasında ortaya çıkan gereksinimler doğrultusunda kurulduğu ve finansal istikrarın sağlanması için politika önerileri geliştirdiği belirtildi.

Kaynak: (İLKHA)