Düsseldorf’ta gerçekleştirilen 8. Türk-Alman Ekonomi Günü’nde konuşan Wüst, 1960’lardan bu yana Türkiye’den Almanya’ya göç eden insanların, ailelerinin geleceği için gösterdikleri fedakarlıkları ve elde ettikleri başarıları övdü. Wüst, Kuzey Ren-Vestfalya’da yaşayan 1 milyon Türk kökenli kişinin, bunların yarısının Alman vatandaşı olduğunu ve Almanya’nın ilerlemesine katkıda bulunduklarını belirtti.

 

Eğitime büyük önem veren Kuzey Ren-Vestfalya hükümeti, eyalet bütçesinin %40’ını eğitime ayırarak, Almanca bilmeyen çocuklara daha fazla fırsat sunmayı hedefliyor. Wüst, yapay zeka ve yenilenebilir enerji gibi alanlarda önemli fırsatlar sunduklarını ve Microsoft gibi büyük teknoloji şirketlerinin eyalette yatırım yapmasının, eyaletin yabancı yatırımcılar için cazibesini artırdığını ifade etti.

 

TCMB Faiz Kararını Perşembe Günü Açıklayacak TCMB Faiz Kararını Perşembe Günü Açıklayacak

Wüst, Almanya’nın refahının uluslararası ticarete dayandığını ve Türkiye’nin Almanya’nın dış ticaretinde ilk beşte yer aldığını söyledi. Avrupa Türk İşadamları ve Sanayicileri Derneği’nin (ATİAD) iki ülke iş insanlarını bir araya getirerek önemli bir rol oynadığını belirtti.

 

Almanya Maliye Bakanı Christian Lindner ise, Türkiye ile AB arasındaki Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesi ve Türk vatandaşlarına vize kolaylıkları sağlanması konusunda Türk yetkililerle görüşmeler yapıldığını açıkladı. Lindner, Almanya’da Türk kökenli insanların başarı hikayelerine dikkat çekerek, BioNTech’in Kovid-19 ile mücadeledeki rolünü örnek gösterdi.

 

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı