Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkiye ile Azerbaycan arasında gelir üzerinden alınan vergilerde çifte vergilendirmeyi önleme ve vergi kaçakçılığı ile vergiden kaçınmaya engel olma anlaşmasını onayladı. Bu karar, iki ülke arasındaki ekonomik iş birliğini daha da güçlendirecek ve ticari ilişkileri kolaylaştıracak bir adım olarak değerlendiriliyor.

Macron, Yeni Kaledonya Anayasal Reformunu Fransız Halkına Soracak Macron, Yeni Kaledonya Anayasal Reformunu Fransız Halkına Soracak

 19 Şubat’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’in hazır bulunduğu törende imzalanan anlaşma, iki ülke arasındaki vergi yükünü hafifletecek ve karşılıklı yatırımları teşvik edecek. Anlaşma, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Azerbaycan Ekonomi Bakanı Mikail Cabbarov tarafından Ankara’da imzalandı.

 Aynı gün içinde imzalanan ve Aliyev tarafından onaylanan “Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümeti İle Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Veteriner Hekimliği Alanında İşbirliği Anlaşması” da iki ülke arasındaki tarım ve hayvancılık sektörlerindeki iş birliğini artıracak.

 Bu anlaşmalar, Türkiye ve Azerbaycan arasındaki kardeşliği pekiştiren ve ekonomik bağları daha da derinleştiren önemli adımlar olarak görülüyor. Çifte vergilendirmenin kaldırılması, iki ülke arasında sermaye ve hizmet akışını hızlandıracak ve yeni iş fırsatları yaratacak.

 

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı