Türkiye-Irak İşbirliği: Güvenlik Uzmanlarından Ortak Mücadele Vurgusu Türkiye-Irak İşbirliği: Güvenlik Uzmanlarından Ortak Mücadele Vurgusu

Belçika'nın Limburg bölgesindeki Heusden-Zolder ilçesinde, nevruz kutlamaları bahanesiyle toplanan PKK yandaşları, Türk asıllı vatandaşların tepkisiyle karşılaştı. Arabalarında PKK'yı simgeleyen paçavralar ve Abdullah Öcalan posterleri taşıyan grup, Türklerin yoğunlukla yaşadığı caddeden geçerken sloganlar attı. Tepki gösteren Türklerle arbede yaşanırken, bazı araçlar ateşe verildi. Polis müdahale ederek sükuneti sağladı.

Heusden-Zolder Belediye Başkan Yardımcısı Yasin Gül, provokasyon amaçlı konvoya katılanların bir Türk vatandaşını darbettiğini belirtti. Gül, uzun yıllardır bölgede yaşayan Türklerin benzer bir olayla karşılaşmadıklarını ifade etti. Devlet yetkililerinin hızla müdahale ettiği olaylar, PKK yandaşlarının bir Türk gencin saldırısına uğramasıyla başladı ve sosyal medyada hızla yayıldı.

Houthalen-Helchteren Belediye Başkanı Alain Yzermans, durumun kontrol altına alındığını ve polisin sabaha kadar devriye gezerek teyakkuzda olacağını belirtti. Bölgedeki Türk ve Belçika yetkilileri, sükuneti korumak adına önlemler alırken, vatandaşlar da sükuneti sağlamaya davet edildi.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı