Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye ile Dünya Bankası arasında gerçekleşen ekonomik işbirliği anlaşmasını duyurarak, önemli detayları kamuoyuyla paylaştı.

Şimşek, yaptığı açıklamada, Dünya Bankası ile Türkiye arasında gerçekleşen güçlü işbirliği kapsamında, gelecek 5 yıl boyunca bir mali işbirliği programının uygulanacağını belirtti. Dünya Bankası'nın ilk 3 yıl içinde Türkiye'ye ilave olarak 18 milyar dolarlık finansman sağlayacağı Ülke İşbirliği Çerçevesi Programı'nın, Bankanın İcra Direktörleri Kurulu'nda görüşülerek yürürlüğe girdiğini ifade etti.

Şimşek, bu mali işbirliği programının, Türkiye'nin Orta Vadeli Programı'nın açıklanmasının ardından aktarılan kaynak tutarını, devam eden programın yanı sıra 18 milyar dolar daha ilave edilerek 35 milyar dolara yükseltme kararı aldığını bildirdi. Türkiye'nin, Dünya Bankası'ndan uygun koşullu kredi kullanan ülkeler arasında dünyada 3'üncü sırada olduğunu ve bölgesinde birinci sırada yer aldığını vurgulayan Şimşek, yeni programın detaylarına ilişkin bilgiler verdi.

Ülke İşbirliği Çerçevesi Programı kapsamında Türkiye'nin 12'nci Kalkınma Planı önceliklerine uyumlu bir şekilde hazırlanan programın, yüksek ve sürdürülebilir verimlilik artışı, kapsayıcı hizmetler ile istihdam ve dayanıklılığın güçlendirilmesi alanlarına odaklanacağını belirten Şimşek, bu başlıkların Dünya Bankası ile geliştirilebilecek işbirliği alanlarını ortaya koyduğunu dile getirdi.

İkinci Cep Telefonlarında Vergi Uygulamasında Değişiklik İkinci Cep Telefonlarında Vergi Uygulamasında Değişiklik

Program kapsamında, afetlere karşı dayanıklılık, enerji, yeşil dönüşüm, iklim değişikliğiyle mücadele, ihracatın desteklenmesi, reel sektör, altyapı, lojistik, sanayi, tarım, eğitim, sağlık ve kapsayıcılık gibi birçok alanda Dünya Bankası desteğinin sağlanmasının planlandığını belirten Şimşek, bu alandaki çalışmalar hakkında detaylı bilgi verdi.

Bakan Şimşek, Ülke İşbirliği Çerçevesi Programı ile Türkiye'ye sunulacak olan ilave 18 milyar dolarlık finansman paketine dair bilgiler vererek, özellikle özel sektörün gelişimine odaklanacaklarını ve bu kaynağın önemli bir kısmının bu alanda kullanılacağını belirtti. Ayrıca, Dünya Bankası'nın Türkiye'nin kalkınma hedeflerine ulaşmasında önemli bir paydaş olduğunu vurgulayan Şimşek, yeni dönemdeki işbirliğinin ülkeye kaynak akışını artırarak devam ettireceğini belirtti.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı