Türk Kızılayı ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından hazırlanan Türk Hava Kuvvetlerine ait askeri kargo uçağı, Afganistan'ın kuzeyindeki Mezar-ı Şerif havalimanına indi.

Yardımın içerisinde 2 bin battaniye, 14 bin 300 kilogram gıda ve 7 ton ilaç yer alıyor. Türkiye'den gönderilen yardımlar önümüzdeki günlerde selden en çok etkilenen Baghlan, Tahar ve Badakhshan illerinde selden etkilenen Afgan ailelere dağıtılacak.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA) verilerine göre, 10-11 Mayıs'ta meydana gelen aşırı yağış ve seller nedeniyle en çok hasar Badahşan, Tahar ve Bağlan vilayetlerindeki 21 ilçede meydana geldi.

Japonya'da 'Fuji Dağı' Manzarasını Engelleyen Apartmanın Yıkımı Gündemde Japonya'da 'Fuji Dağı' Manzarasını Engelleyen Apartmanın Yıkımı Gündemde

BM Dünya Gıda Programı (WFP), sel nedeniyle 300'den fazla kişinin hayatını kaybettiğini bildiriyor.Afganistan'da havaların ısınmasıyla karların erimesi, şiddetli yağışlar ve altyapı yetersizliği nedeniyle yaşanan sel felaketleri can ve mal kayıplarına neden oluyor. Bu nedenle ülkede her yıl yüzlerce insan hayatını kaybediyor..

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı