F-16 savaş uçakları, 50 yıllık bir mirasa sahip olup, Lockheed Martin’in Güney Carolina’daki fabrikasında üretimine devam ediyor. Dünya genelinde 3 bin 100 adet F-16’nın hala aktif olduğu ve Türkiye’nin de dahil olduğu birçok ülkenin, Block 70 serisi için yeni taleplerde bulunduğu ifade edildi.

  Sanchez, Block 70 serisinin, bugüne kadar üretilmiş en ileri seviyedeki 4’üncü nesil savaş uçağı olduğunu ve NATO üyesi diğer ülkelerle aynı teknolojik altyapıyı paylaştığını vurguladı. Ayrıca, bu serinin F-35 radarına benzer özellikler taşıdığı ve pilot kabini gelişmiş elektronik donanımlarla donatıldığı belirtildi.

 Lockheed Martin’in F-16 üretim kapasitesinin taleplere göre ayarlanabileceği ve Türkiye’ye uçakların nasıl ulaştırılacağı konusunun görüşüleceği ifade edildi. Türkiye’nin F-16 satış sürecinin ABD Kongresi tarafından onaylandığı ve kabul ile teklif mektuplarının Ankara’ya iletildiği bilgisi paylaşıldı.

 

GPT-4o, Yenilikçi Görüntülü ve Sesli Özellikleriyle Dünya Çapında Büyük Ses Getirdi GPT-4o, Yenilikçi Görüntülü ve Sesli Özellikleriyle Dünya Çapında Büyük Ses Getirdi

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı