Türkiye'nin UNESCO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Gülnur Aybet, UNESCO 219. Yürütme Kurulu Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin diplomatik hamlesiyle Gazze'nin bundan sonra UNESCO faaliyet raporlarında yer alacağını duyurdu.

Aybet, toplantının son gününde yaptığı değerlendirmede, uzlaşma ve şeffaflığın önemine vurgu yaparak, tartışmaların kurumu daha da ileriye taşıyabileceğini ifade etti. UNESCO'nun Gazze'ye yönelik Eylem Planı'nı memnuniyetle karşıladıklarını belirten Aybet, Gazze ile ilgili UNESCO taslağının sunuluş biçiminden memnun olmadığını ifade etti.

Toshiba Yeniden Yapılanıyor: 4 Bin Personel İşten Çıkarılacak Toshiba Yeniden Yapılanıyor: 4 Bin Personel İşten Çıkarılacak

Türkiye'nin girişimiyle, Gazze'nin bundan sonra UNESCO'nun faaliyet raporlarında yer alacağını açıklayan Aybet, bu adımın Türkiye'nin uluslararası alandaki liderliğini bir kez daha gösterdiğini dile getirdi.

UNESCO'nun bir sonraki iki senelik faaliyet raporunda Gazze'deki faaliyetleri de raporlayacak olmasından memnuniyet duyduklarını ifade eden Aybet, Türkiye'nin bu çabalarının bölgedeki adaletsizliklere ve sıkıntılara dikkat çekme adına önemli bir adım olduğunu belirtti.

Aybet ayrıca, Türkiye'nin girişimiyle UNESCO'nun ırkçılık, ayrımcılık ve nefret suçlarına ilişkin kararına kutsal kitaplara karşı işlenen suçları da eklediğini hatırlattı.

UNESCO'nun faaliyetlerinde Gazze'ye yer verilmemesine karşı Türkiye'nin inisiyatifiyle alınan bu kararın, uluslararası alandaki adalet ve eşitlik mücadelesine önemli bir katkı sağlayacağı belirtiliyor.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı