Kanser Tanı ve Tedavisinde Yapay Zeka Devrimi Kanser Tanı ve Tedavisinde Yapay Zeka Devrimi

 

Türkiye’nin insanlı ilk uzay misyonu, tarihi bir başarıya imza attı. Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı ve beraberindeki 3 astronot, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) 10 gün süren görevlerini tamamlayarak dünyaya döndü. Gezeravcı, Florida açıklarında okyanusa inen Dragon kapsülünden alınarak Houston’a getirildi. Burada sağlık kontrolleri yapılan Gezeravcı, ailesiyle buluştu.

Aile kavuşması duygusal anlara sahne oldu

Gezeravcı’nın ailesiyle kavuşma anları, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır tarafından sosyal medyada paylaşıldı. Kacır, “Kavuşma anı… Astronotumuz Alper Gezeravcı ailesiyle buluştu. Sağlık kontrollerinin ardından ülkemize gelecek.” ifadelerini kullandı. Paylaşılan görüntülerde, Gezeravcı’nın eşi, çocukları ve yakınlarıyla sarılarak hasret giderdiği görüldü.

Uzay misyonu başarıyla tamamlandı

Gezeravcı’nın da yer aldığı Ax-3 ekibini taşıyan SpaceX’e ait Dragon kapsülü, ABD yerel saatiyle 18 Ocak 16.49’da (TSİ 19 Ocak 00.49) NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden başarıyla fırlatılmıştı. Yolculuğu yaklaşık 36 saat süren Ax-3 mürettebatı, 20 Ocak’ta Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaşmıştı. Gezeravcı ve beraberindeki astronotlar, 10 gün boyunca ISS’te çeşitli bilimsel deneyler yapmış, uzay yürüyüşü gerçekleştirmiş ve Türkiye’den canlı bağlantılarla öğrencilerle ve basınla buluşmuştu. Gezeravcı, Türkiye’nin uzay çalışmalarına katkı sağlamak, uzay bilimine ilgi duyan gençleri teşvik etmek ve Türkiye’nin uzaydaki varlığını artırmak amacıyla bu misyona katılmıştı. Gezeravcı, sağlık kontrollerinin ardından Türkiye’ye dönecek.

Kaynak: AA