Türkiye, İsveç'in NATO'ya katılım protokolünü onayladığına dair belgeyi ABD makamlarına iletmiştir. Resmi kaynaklardan alınan bilgilere göre, Türkiye'nin uygun bulduğu onay belgesi, Washington'daki ilgili ABD makamlarına dün teslim edilmiştir.

Bu gelişmeyle birlikte, Türkiye'nin F-16'ların tedarik ve modernizasyon talebi de resmen ABD Kongresine bildirilmiştir. ABD Kongresi, Türkiye'ye F-16 satışına ilişkin resmi bildirimi aldıktan sonra 15 günlük bir değerlendirme ve itiraz sürecine girecektir. Bu süre zarfında herhangi bir itiraz olmazsa, satış izni resmen onaylanacaktır.

Rusya’dan benzin ihracatına 6 aylık yasak Rusya’dan benzin ihracatına 6 aylık yasak

Satış süreci, ABD Senatosu ve Temsilciler Meclisi dış ilişkiler komitelerinin değerlendirmeleriyle şekillenecektir. Demokrat Senatör Ben Cardin, Türkiye'ye F-16 satışının, İsveç'in NATO üyeliğinin Ankara tarafından onaylanmasına bağlı olduğunu belirterek, bu satışı onaylamayı taahhüt etmişti. İlgili yasal düzenleme önce Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edilmiş ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanarak Resmi Gazete'de yayımlanmıştı.

Kaynak: (Haber Merkezi)