Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu, Türkiye'ye yönelik uluslararası yatırımların artacağını ve 2024 ekonomisinin olumlu sinyallerle başladığını duyurdu. Dağlıoğlu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası verilerine dayanarak geçen yıl Türkiye'ye yapılan yatırımların önemli bir artış gösterdiğini belirtti.

Geçen yıl Türkiye'ye yönelik uluslararası doğrudan yatırım hacminin 10,6 milyar dolara ulaştığını ifade eden Dağlıoğlu, bu yatırımların büyük çoğunluğunun imalat sektörüne yapıldığını açıkladı. İmalat sektörünün yanı sıra toptan ve perakende ticaret ile finans ve sigorta faaliyetlerinin de yatırım alanları arasında olduğunu vurguladı.

Brent petrol 84 dolara yaklaştı Brent petrol 84 dolara yaklaştı

Dağlıoğlu, 2023'te küresel yatırımlarda yaşanan daralmalara rağmen Türkiye'nin uluslararası doğrudan yatırımlar konusundaki çekiciliğinin devam ettiğini ifade etti. Özellikle Orta ve Doğu Avrupa ile Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgelerinde Türkiye'nin yatırımlarını artırdığını belirtti. Ayrıca, son dönemde Körfez bölgesi ile artan işbirliğinin yatırımlara olumlu yansımaları olduğunu dile getirdi.

Dağlıoğlu, 2024'ün ekonomi için olumlu sinyallerle başladığını ve yatırımcı ilgisinin arttığını gözlemlediklerini söyledi. Bu yılın imalat sektörüne yönelik yatırımların hız kazanmasıyla geçen yıla paralel bir trendin devam edeceğini öngördü. Dağlıoğlu, önümüzdeki aylarda yatırımların hız kazanması ve Türkiye'nin uluslararası arenadaki çekiciliğinin artması beklediklerini ifade etti.

Kaynak: AA