Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye'nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu olan Türksat 6A'nın logosunun belirlendiğini duyurdu. Haziran ayında Amerika'nın Florida eyaletine gönderilecek olan uydunun üretim ve test sürecinin tamamlandığı bilgisini verdi.

Microsoft, Çin'deki Çalışanlarına Yurt Dışına Transfer Teklif Etti Microsoft, Çin'deki Çalışanlarına Yurt Dışına Transfer Teklif Etti

Uraloğlu, Türksat 6A için seçilen ay-yıldızlı logonun Türkiye'nin yüzyıllık vizyonundan ilham aldığını vurguladı. Türksat 6A'nın uzaydaki gücümüze güç katacağını ve Türkiye'nin gururla dalgalandırdığı bayrağımızı temsil edeceğini belirtti.

Uraloğlu, Türksat 6A'nın Türkiye için bir dönüm noktası olduğunu ifade etti. Uydunun yerli imkanlarla üretilmesi ve yüksek yerlilik oranıyla uzay sektöründeki dışa bağımlılığın azalacağını dile getirdi. Türksat 6A'nın, Türkiye'nin geleceğini şekillendirecek kadar önemli bir AR-GE projesi olduğunu vurguladı.

Türksat 6A'nın Türkiye'nin ve Türk bayrağının uzaydaki temsilcisi olacağını belirten Uraloğlu, projenin Türkiye'yi bölgesinde haberleşme uydusu üretim merkezi haline getireceğini söyledi. Uydunun, Türkiye'nin uzaydaki gururunu ve teknolojideki ilerlemesini simgeleyeceğini vurguladı.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı