Türksat, uydu yayıncılığında liderliğini pekiştirerek dünyaya açılıyor. Türksat, son yıllarda yaptığı yatırımlarla filosunu büyüterek 110 ülkeye ve 3,5 milyar nüfusa ulaşıyor. Türksat, aynı zamanda uydu hizmetleri ihracatını da artırarak uluslararası alanda rekabet gücünü yükseltiyor.

Türksat 6A, Türkiye’nin milli gururu

Türksat, filosuna kattığı Türksat 5A ve 5B uydularının ardından, Türkiye’nin ilk milli haberleşme uydusu olan Türksat 6A’yı da yakında uzaya göndermeye hazırlanıyor. Türksat 6A, Türkiye’nin uydu teknolojisindeki yerli ve milli üretim kapasitesini gösteren bir proje olarak büyük önem taşıyor.

Türksat, yabancı kanallara da hizmet veriyor

Türksat, uydu yayıncılığında sadece Türkiye’deki kanallara değil, yabancı kanallara da hizmet veriyor. Türksat uyduları üzerinden yayın yapan yurt dışı merkezli kanal sayısı, son 3 yılda yüzde 69 artarak 140’a ulaştı. Bu kanallar, Türksat’ın geniş kapsama alanından faydalanarak dünyanın dört bir yanına yayın yapıyor.

OpenAI, Yapay Zeka Modeli "Sora"yı Tanıttı OpenAI, Yapay Zeka Modeli "Sora"yı Tanıttı

Türksat, yüksek çözünürlüklü yayın sunuyor

Türksat, uydu yayıncılığında yüksek çözünürlüklü yayın sunarak izleyicilerin beklentilerini karşılıyor. Türksat uyduları üzerinden yayın yapan TV kanalları, 523’e ulaşarak çeşitli kategorilerdeki içerikleri izleyicilere sunuyor. Bu kanalların bir kısmı 8K, bir kısmı 4K, 234’ü ise HD yayın yapıyor. Ayrıca, kısa süreli yayın hizmeti alımına yönelik 62 TV kanalına hizmet veriliyor.

Türksat, uydu iletişim sektöründe etkin rol oynuyor

Türksat, uydu iletişim sektöründe etkin bir rol oynayarak Türkiye’nin teknolojik gelişimine katkı sağlıyor. Türksat’ın 5 aktif uydusu, coğrafi olarak geniş bir alana yayılarak dünyada 3,5 milyar nüfusa ulaşabilme kapasitesine sahip. Bu kapsamda, uyduların kapsama alanına giren bölgelerde kurulan uydu terminali sayısı 6 bin 210’a ulaştı. Türksat, 31, 42 ve 50 derece doğu yörüngelerinde Türksat 3A, 4A, 4B, 5A ve 5B olmak üzere 5 haberleşme uydusuyla faaliyetlerini sürdürüyor.

Kaynak: AA