UNRWA'nın X hesabında yayınlanan açıklamaya göre, Gazze Şeridi'ndeki Filistinlilerin zorla ve insanlık dışı koşullar altında yerlerinden edilmeleri devam ediyor.

İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin Cenaze Namazını Hamaney Kıldırdı İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin Cenaze Namazını Hamaney Kıldırdı

Refah kentinden tahminen 300 bin Filistinlinin yerinden edildiğine dikkat çekilen açıklamada, Gazze'de güvenli bir sığınak olmadığı hatırlatıldı.

10 Mayıs'ta İsrail güvenlik kabinesi, Gazze'nin güneyindeki saldırılardan kaçan yaklaşık 1,5 milyon kişinin yerinden edildiği Refah kentine yönelik kara harekâtının "alanını genişletme" kararı aldığını açıkladı.

İsrail birlikleri 7 Mayıs'ta Refah'ın doğusunda bir kara harekâtı başlattıklarını ve Mısır ile Refah sınır kapısının Filistin tarafını kontrol altına aldıklarını duyurdu.

İsrail askerleri tarafından işgal edilen bölge Mısır sınırındaki Refah sınır kapısını da içeriyor. Sınır kapısı Gazze'ye insani yardımın ana giriş noktası ve Gazze Şeridi'ndeki Filistinlilerin bölgeden ayrılabildiği tek nokta.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı