Uykusuzluk, hayatımızın kalitesini derinden etkileyen bir sorundur ve genellikle daha büyük bir problemin işareti olarak ortaya çıkar. Uzman Klinik Psikolog Samet Gürkan Ustaoğlu, uykusuzluğun altında yatan nedenleri ve tedavi yöntemlerini açıkladı.

Fiziksel ve Psikolojik Etkiler

Uykusuzluğun, vücudumuzun savunma mekanizmasını zayıflatarak hastalıklara karşı direnci azalttığını, stres hormonunun arttığını ve sinirlilik gibi psikolojik sorunlara yol açtığını belirten Ustaoğlu, ayrıca görme ve konuşma bozukluklarına, kan şekeri dengesinin bozulmasına ve unutkanlığa neden olabileceğini vurguladı.

Fizyolojik ve Psikolojik Kökenler

Uykusuzluğun altında yatan nedenleri anlamanın önemine değinen Ustaoğlu, uyku problemlerinin fizyolojik mi yoksa psikolojik mi olduğunu belirlemenin kritik olduğunu söyledi. Fizyolojik sorunlar varsa, tıbbi tedavi gerekebileceğini açıkladı.

Terapötik Yaklaşım

Ustaoğlu, terapi sürecinde sadece uyku problemlerine değil, onları tetikleyen psikolojik faktörlere de odaklanmanın önemini vurguladı. Uykusuzluğun sadece bir belirti olduğunu ve asıl odaklanılması gerekenin bu soruna neden olan yaşam stresleri ve psikolojik zorluklar olduğunu belirtti.

Kalça Kireçlenmesi Belirtilerine Dikkat! Kalça Kireçlenmesi Belirtilerine Dikkat!

Uykusuzluğun karmaşık kökenlerini anlamak ve uygun tedavi yöntemlerini belirlemek için psikolojik destek almanın önemini vurgulayan Ustaoğlu, bu yaklaşımın hem psikolojik problemleri düzeltebileceğini hem de uyku kalitesini artırabileceğini ifade etti.

Kaynak: (İLKHA)