Enflasyona bağlı olarak ağırlaşan ekonomik şartlar, birçok kişiyi derinden etkiledi. Mevcut maaşları ile alışveriş dahi yapamayacak duruma gelen tüketiciler, gözlerini yeni dönem maaş zamlarına çevirdi. Aralık ayının sonunda asgari ücret, ocak başında ise memur ve emekli maaşı için zam oranlarının netleşmesi beklenirken kahreden bir haber geldi.

Şimdiye kadar açıklanmış olan enflasyon verilerinden yola çıkılarak maaş hesapları yapılmaya başlandı. Yaklaşık yüzde 50’lik maaş artışlarının beklendiği açıklanırken ödeme kalemlerinin nerede ise tamamı için önemli bir gelişme yaşandı. Yetkililer, yeniden değerleme oranın yürürlüğe girmiş olduğunu bildirdi. Peki, yeniden değerleme oranı neleri etkileyecek? İşte ayrıntılar…

YENİDEN DEĞERLEME ORANI YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

83826530_53918_2024-te-vergi-ceza-ve-har

Ticaret Satış Hacmi Yükseldi Ticaret Satış Hacmi Yükseldi

Her sene ekim ayının başında açıklanan yeniden değerleme oranı, bu sene için de hesaplandı. Ekim ayının başında açıklama yapan Türkiye İstatistik Kurumu, yeniden değerleme oranını yüzde 58,46 olarak bildirdi.

Ekim 2022- Ekim 2023 dönemi kapsamında gerçekleşmiş olan 12 aylık enflasyondan yola çıkılarak hesaplanan yeniden değerleme oranı, gündeme bomba gibi düştü. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan yetkililer, yüzde 58,46’lık oranın yürürlüğe girmiş olduğunu bildirdi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından düzenlenen Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği, yürürlüğe girdi. Resmi Gazete’de yayımlanmış olan tebliğ kapsamında ilgili oranda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın değişikliğe gitmemiş olduğu kayda geçti.

YENİDEN DEĞERLEME ORANI NELERİ ETKİLEYECEK?

TÜİK tarafından hesaplanan ve dün itibari ile de yürürlüğe giren yeniden değerleme oranı, birçok ödeme kalemini etkileyecek. Emlak Vergisi, Motorlu Taşıt Vergisi, Çevre Temizlik Vergisi, harçlar, Gelir Vergisi dilimleri, araç muayene ücreti ve idari cezalara, yüzde 58,46 oranında zam yapılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilgili oran üzerinde yüzde 50’ye kadar artırım ve indirim yetkisi bulunuyor. Ancak Resmi Gazete’ye göre Erdoğan bu yetkisini kullanmamayı tercih ederek oranı sabit bıraktı. Geçtiğimiz sene yetkisini ortaya koyan Erdoğan, yüzde 122,9’luk yeniden değerleme oranının MTV’de yüzde 61,5 olarak uygulanmasına karar vermişti.

Kaynak: (Haber Merkezi)