Haziran ayında 79 bin konut satıldı Haziran ayında 79 bin konut satıldı

Bugün itibariyle 18. haftasına giren eylemlerde, çalışanların üzerindeki vergi yükünü azaltmayan yeni vergi paketi protesto ediliyor.

TBMM'de bu hafta görüşülecek olan yeni vergi paketi, çalışanların vergi yükünü hafifletmeye yönelik herhangi bir düzenleme içermiyor. Aksine, emekçi kesime yeni ek vergiler getiriyor. Sağlık çalışanları, haftalardır sağlık birimlerinin önünde gerçekleştirdikleri basın açıklamaları ile yüksek vergi oranlarının düşürülmesini talep ediyor ancak hükümetin bu taleplere kayıtsız kaldığını belirtiyor.

Hükümete Güven Azalıyor

Sağlık çalışanları, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in kamuoyundaki inandırıcılığını yitirdiğini ifade ediyor. Her açıklanan ekonomik program ve hayata geçirilen paketin, emekçi kesimlerin yoksullaşmasına neden olduğunu belirten sağlıkçılar, hükümete yakın şirketlerin ise bu süreçten kâr elde ettiğini söylüyor.

Talepler ve Sorular

18 haftadır süren eylemler boyunca sağlık çalışanları, şu soruları yineliyor:
- Bizden kesilen ek vergi oranlarında vergi ödeyen şirket var mı?
- Vergi kaçıranları bilmenize rağmen, düşük vergi veren veya hiç vergi vermeyenleri kollamaya devam edecek misiniz?
- Vergisini sildiğiniz, yüksek vergi muafiyetleri sağladığınız şirketlere desteğinizi kesecek misiniz?
- Sağlık çalışanlarının emeklerinin karşılığını vermeyi ve haksız vergi kesintilerinden vazgeçmeyi düşünüyor musunuz?
- Dolaylı vergileri azaltmayı planlıyor musunuz?
- Tasarruf paketinin çalışanlara yeni yükler getirmeyeceğini söyleyebilir misiniz?

Türk Tabipleri Birliği Aile Hekimliği Kolu ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası tarafından organize edilen eylemler, talepler karşılanana kadar devam edecek. Sağlık çalışanları, vergi dilimlerinin yılın başından itibaren düşük düzeyde tutulmasını ve kesinti oranlarının sabitlenmesini talep ediyor. Yıl sonuna doğru %35’e çıkan kesinti oranlarının %15 ile sınırlandırılmasını istiyorlar.


 

Muhabir: M.Meki AKGÜL