Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde geçtiğimiz yıl yaşanan bir olay sonucu başlayan husumet, barış programıyla sona erdi. 25 Mayıs 2023 tarihinde Ceylanpınar karayolu üzerinde motosikletle seyir halinde olan 17 yaşındaki Seyithan Mahmut Eğin'in saldırıya uğraması sonucu hayatını kaybetmesiyle başlayan olay, iki aile arasında gerilime neden olmuştu.

Ancak Viranşehir Belediye Başkanı Salih Ekinci ve ilçede bulunan kanaat önderlerinin girişimleriyle kan davasına dönüşmeden barış sağlandı. Viranşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen barış programına, ilçe kaymakamı, belediye başkanı, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, kanaat önderleri ve iki ailenin yakınlarından oluşan bir kalabalık katıldı.

Barış programında iki ailenin fertleri, tekbir ve dualar eşliğinde Kuran-ı Kerim'in altından geçerek barıştı. Viranşehir Kaymakamı Önder Koç, olayın sebep olduğu üzüntüyü dile getirerek, kanın kanla değil suyla yıkanması gerektiğinin altını çizdi. Barışa el uzatan aile bireylerine, barış elçilerine ve emeği geçenlere teşekkür eden Koç, benzer olayların tekrarlanmaması temennisinde bulundu.

39c7243e-c131-41ec-8bd4-fcb4f488d56b

Şanlıurfa’da çeşitli suçlardan aranan 2 kişi yakalandı Şanlıurfa’da çeşitli suçlardan aranan 2 kişi yakalandı

Viranşehir Belediye Başkanı Salih Ekinci ise barışın Cuma gününe denk gelmesinin iki bayramı bir arada yaşadıklarını belirtti. Barışa şahitlik etmekten duyduğu mutluluğu ifade eden Ekinci, Viranşehir'in kavgalarla değil, barışlarla anılması gerektiğini vurguladı. İki aile arasındaki barışa katkı sunan kanaat önderlerine ve emeği geçenlere teşekkürlerini ileten Ekinci, benzer olayların tekrar yaşanmaması temennisinde bulundu.
 

Kaynak: (İLKHA)