İşletmelerin yapay zeka teknolojilerini kullanımı ve entegrasyonu, dünya genelinde dikkat çeken bir gelişme olarak öne çıkıyor. SAS ve Coleman Parkes Research şirketleri tarafından yapılan araştırmaya göre, üretken yapay zeka (Generative AI) özellikle Çin ve ABD'de belirgin farklılıklar gösteriyor.

Rusya'da Telegram'a 3 Milyon Ruble Para Cezası Verildi Rusya'da Telegram'a 3 Milyon Ruble Para Cezası Verildi

Üretken yapay zeka kullanımında Çin, diğer ülkeleri geride bırakarak önde geliyor. Çin'deki işletmelerin yüzde 83'ü, günlük iş süreçlerinde üretken yapay zeka teknolojilerinden faydalandığını belirtiyor. İkinci sırada yüzde 70 ile Birleşik Krallık, üçüncü sırada yüzde 65 ile ABD yer alıyor.

Yapay zekayı işletmelere en iyi şekilde entegre eden ülke ise ABD olarak öne çıkıyor. ABD'deki işletmelerin yüzde 24'ü, yapay zeka teknolojilerini iş süreçlerine başarılı bir şekilde entegre ettiğini ifade ediyor. Çin bu alanda yüzde 19 ile ikinci sırada yer alırken, yüzde 11 ile Birleşik Krallık üçüncü sırayı almış durumda.

McKinsey'in 2023 raporuna göre, üretken yapay zekanın küresel ekonomiye yıllık 2,6 trilyon dolardan 4,4 trilyon dolara kadar katkı sağlayabileceği öngörülüyor.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı