Yargıtay 11. Ceza Dairesi, 47 büyükbaş hayvanı sahte çekle satın alarak dolandırıcılık yapan sanığın cezasını onayladı. Sanık, "banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle nitelikli dolandırıcılık" suçundan 7 yıl hapis ve 400 bin lira adli para cezasına çarptırıldı.

2018 yılında internetteki "satılık büyükbaş hayvan" ilanını gören sanık, satıcıyla iletişime geçerek hayvanları kurbanlık amacıyla satın almak istediğini belirtti. Konya'ya kiraladığı kamyonla gelen sanık, satıcı ile anlaşarak ödemenin bir kısmını nakit yaptı ve geri kalanı için sahte çek doldurarak imzaladı. 

Şanlıurfa'da Zabıta Kaldırım İşgallerine Karşı Mücadele Ediyor Şanlıurfa'da Zabıta Kaldırım İşgallerine Karşı Mücadele Ediyor

Satıcı, vadesi  çekleri bozdurmak istediğinde, çeklerin devlet hastanesi başhekiminin adını taşıdığını ve sahte olduğunu öğrenerek suç duyurusunda bulundu.

Sanık hakkında "banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle nitelikli dolandırıcılık" suçundan kamu davası açıldı. Konya Ereğli Ağır Ceza Mahkemesi, sanığın suçlu olduğuna hükmederek 7 yıl hapis ve 400 bin lira adli para cezası verdi. Sanığın istinaf başvurusu, Konya Bölge Adliye Mahkemesi 8. Ceza Dairesi tarafından reddedildi. 

Temyiz incelemesini yapan Yargıtay 11. Ceza Dairesi, sanığa verilen cezayı onadı.
 

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı