Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı Aile ve Gençlik Fonu'nu onayladı. Aile ve Gençlik Fonu kararı bugün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bu, evlilik kredisi başvuru sürecinin son aşaması. Peki Gençlik ve Aile Fonu nedir? Fondan yararlanmak için hangi şartları yerine getirmek gerekiyor? Evlilik kredisi için Aile ve Gençlik Fonu'na nasıl başvurulur? İşte ayrıntılar...

FON DESTEĞİ, YÖNETİMİ VE İŞLEYİŞİ

Reklam Kurulu'ndan 20 Milyon TL Para Cezası Reklam Kurulu'ndan 20 Milyon TL Para Cezası

Aile ve Gençlik Fonu sayesinde yeni evlenenlere 150 bin lira faizsiz kredi verilecek. Kredi, 2 yıl geri ödemesiz olacak. Ödemeler 4 yıl vadeli bir şekilde gerçekleştirilecek.

Fonun yönetim kurulu, beş bakan yardımcısından oluşacak. Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı, kurulun başkanı olacak. Aile ve Sosyal Hizmetler, Gençlik ve Spor, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Sanayi ve Teknoloji bakan yardımcıları da kurulda yer alacak. Kurul, oy çokluğu ile karar alacak. Bakan yardımcıları, ilgili bakanlar tarafından belirlenecek.

Fon, yönetim kurulu tarafından yönetilecek. Yönetim kurulu, fondan kaynak aktarılacak projeleri, kaynak miktarını, harcama planlarını belirleyecek. Fonun sekretarya hizmetlerinin, Hazine ve Maliye Bakanlığınca yapılacağı bilgisi alındı.

AİLE VE GENÇLİK FONUNA NASIL BAŞVURULACAK?

yeni-proje-2023-11-29t112527202

Aile ve Gençlik Fonuna başvurular, internet üzerinden alınacak. Kredi miktarı, her yıl artacak. Pilot uygulama, 6 Şubat depreminden etkilenen illerde yapılacak. Daha sonra, uygulama tüm Türkiye geneline yayılacak.

Fonun kaynakları, devletin petrol ve maden gelirlerinin yüzde 20’sinden, diğer fonların gelirlerinden yüzde 10’una kadar, geri ödemeli projelerden, bağış ve hibelerden, diğer gelirlerden oluşacak. Cumhurbaşkanı, petrol ve maden gelirlerinin oranını değiştirebilecek.

Fonun giderleri, yönetim kurulu tarafından onaylanmış olan projeler için verilen teşvik, hibe, destek, kredi ve teminatlar, bunlara bağlı ücret ve komisyonlar, fonun kaynaklarının yönetimi ve projeler için yapılan giderler, diğer operasyonel giderler olacak.

Kaynak: (Haber Merkezi)