Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) verilerinden derlenen bilgilere göre, Türkiye'deki güneş enerjisi kurulu gücü Nisan ayı sonunda bir önceki aya göre 1,3 gigavat artarak 13,9 gigavata ulaştı. Böylece, Türkiye'deki güneş enerjisi kurulu gücünde tek bir ayda rekor artış sağlanmış oldu.

Türkiye, enerjide dışa bağımlılığı azaltma ve sıfır emisyon hedefi doğrultusunda yenilenebilir enerjiye daha fazla önem veriyor.

Petrol Fiyatları: Brent ve WTI Güncel Durumu Petrol Fiyatları: Brent ve WTI Güncel Durumu

Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Üreticileri Derneği (GENSED) Genel Sekreteri Hakan Erkan, yaptığı açıklamada, artışta lisanssız üretim kurallarında yapılan değişikliklerin önemli rol oynadığını söyledi.

Daha önceki kurallara göre lisanssız üretim ve tüketim tesislerinin aynı dağıtım lisansı bölgesinde bulunması gerekirken, bu kısıtlama kaldırılarak ilgili tesislere üretim fazlasını satma imkânı tanındı.

Tesislerin kurulu gücünün iki katı kadar kurulum yapabildiği bilgisini de paylaşan Erkan, "Bu düzenleme ile kurulumlar hızlandı. 100 ila 500 megavat hatta daha büyük güçlerde lisanssız santral kurulum hakları verildi. Bu artışın lisanssız santrallerin devreye girmesiyle görüldüğünü düşünüyoruz." dedi

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı