3 milyonu aşkın adayın katılacağı YKS için hazırlıklar, penceresiz ve yüksek güvenlikli bir merkezde sürdürülüyor. 100’ü aşkın personel, sınavın sona ereceği 9 Haziran’a kadar dış dünya ile hiçbir iletişim kuramayacak.

  Görevliler, ÖSYM merkezi önünde toplanarak, kapalı matbaa merkezine giriş yaptı. Burada, sınav sorularının basımı, paketlenmesi ve sevkiyatı için titiz bir çalışma yürütülecek.

  Sınav soruları, yıl boyunca süren bir hazırlık aşamasının ardından, kriptolu sistemler aracılığıyla kapalı matbaa merkezine getiriliyor. Akademisyenler tarafından şifreleri çözülen sorular, birden fazla denetimden geçirilecek.

 Merkeze elektronik eşya alınmazken, görevliler x-ray cihazları ve parmak izi okuma sistemleriyle kontrol ediliyor. Sınav güvenliği, özel sistemler ve emniyet güçlerinin nöbetiyle sağlanıyor.

  Merkezdeki çöpler, sınav süresince dışarı çıkarılmayacak ve eksi 18 derecede saklanacak. Sınav sonrası çöpler bertaraf edilecek, kullanılan tüm kağıtlar toz haline getirilecek.

 Görevli personelin ihtiyaçları düşünülerek, merkezde sinema, spor ve bilardo salonları gibi özel alanlar hazırlanmış durumda.

 

Genç Üniversiteler Sıralamasında Türkiye en çok temsil edilen ülke unvanını korudu Genç Üniversiteler Sıralamasında Türkiye en çok temsil edilen ülke unvanını korudu

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı