Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), yarın yapılacak olan 2024 Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı’na (2024-YÖKDİL/1) başvuran adayların, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren Sınava Giriş Belgesini, 7 adresinden edinebileceklerini duyurdu. Sınav, saat 10.15’te başlayacak ve 3 saat (180 dakika) sürecek. Adaylar, saat 10.00’dan sonra sınav binalarına alınmayacak. 

Coşkun: Öğretmen ataması için konuştu! Pozitif bir ayrımcılık yapılarak kökten çözülmeli Coşkun: Öğretmen ataması için konuştu! Pozitif bir ayrımcılık yapılarak kökten çözülmeli

Sınav dilleri ve alanları

2024-YÖKDİL/1 sınavı, İngilizce, Almanca, Arapça ve Fransızca dillerinde yapılacak. İngilizce sınavı, Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler alanlarında; diğer dillerde ise sadece Sosyal Bilimler alanında uygulanacak. Sınavda, toplam 80 soru sorulacak. Sınavın sona ereceği saat 13.15’tir.  

Sınav kuralları ve yasaklar

Sınava girecek adayların, ÖSYM’nin sınav kurallarına ve yasaklarına uymaları gerekiyor. Adaylar, sınava gelirken yanlarında nüfus cüzdanı veya pasaport, sınava giriş belgesi, şeffaf pet şişe içerisindeki su, iki adet koyu siyah ve yumuşak kurşun kalem, leke bırakmayan yumuşak silgi ve kalemtıraş bulundurabilecek. Adaylar, sınav sırasında cep telefonu, saat, kablosuz iletişim sağlayan cihazlar, kulaklık, kolye, küpe, bilezik, yüzük, broş, piercing gibi metal aksesuarlar, her türlü elektronik ve/veya mekanik cihaz, hesap makinesi, kalem, silgi, kalemtıraş, müsvedde kağıdı, defter, kitap, sözlük, pergel, cetvel, gözlük camı hariç gözlük kutusu, gözlük kılıfı, lens kutusu, lens solüsyonu, anahtar, anahtarlık, cüzdan, bozuk para, eldiven, bere, şapka, atkı, kravat, mendil, fular, kol düğmesi, tespih, yüzük, küpe, bilezik, kolye, broş, piercing, oje, dövme, bandaj, yara bandı, kına gibi sınavın güvenliğini tehliye edebilecek veya sınavın eşitlik ilkesine aykırı olabilecek herhangi bir araç, gereç, malzeme ve eşya ile sınava giremeyecek. Adaylar, sınav salonuna girdikten sonra sınav bitimine kadar sınav salonunu terk edemeyecek. Adaylar, sınav salonunda kendilerine verilen optik cevap kağıdına, soru kitapçığına, sınav süresince ve sonunda sınav görevlilerinin uyarılarını dikkate alacak. 

Kaynak: (İLKHA)