31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri sonrası dört siyasi partiden gelen toplam altı itirazı değerlendiren Yüksek Seçim Kurulu (YSK), bu itirazlardan dört tanesini kabul ettiğini açıkladı. YSK Başkanı Ahmet Yener, kabul edilen itirazlar sonucu dört farklı bölgede seçimlerin yeniden düzenleneceğini bildirdi. Kabul edilen itirazlar AK Parti, DEM Parti, CHP ve MHP tarafından yapılmıştı.

Dışişleri Bakanı Fidan, Somali Cumhurbaşkanı Mahmud ile Görüştü Dışişleri Bakanı Fidan, Somali Cumhurbaşkanı Mahmud ile Görüştü

YSK Başkanı Yener, basın mensuplarıyla yaptığı bayramlaşma sırasında, bayram sürecinde bile çalışmaların devam ettiğini belirtti. Yener, "Olağan itiraz sürecimiz sona erdi ve olağanüstü itiraz süreci ise 14 Nisan Pazar günü tamamlanacak" dedi. 2019 ve 2024 itiraz süreçleri arasında büyük bir fark olmadığını ifade eden Yener, bazı illerden daha fazla itiraz alındığını da ekledi.

YSK'nin uluslararası alanda da takdir topladığını belirten Yener, Dünya Seçim Organları Birliği'nin (A-WEB) YSK'yi "En İyi Uygulamalar ve Girişimler" kategorisinde ödüllendirdiğini ifade etti. Yener, bu ödülün sadece son dönemdeki çalışmalar için değil, 1950'den bu yana süregelen başarılı seçim süreçleri için bir taçlandırma olduğunu dile getirdi.

Yener ayrıca, itirazlar neticesinde Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesi, Şanlıurfa'nın Hilvan ilçesi, Edirne'deki bir belde ve Sivas'taki bir seçim bölgesinde seçimlerin yeniden yapılacağını duyurdu. Yeni seçimler, seçim takvimi çerçevesinde 2 Haziran'da gerçekleştirilecek.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı