Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart 2024 tarihinde gerçekleşecek Mahalli İdareler Genel Seçimleri ile ilgili alınan kararı Resmi Gazete üzerinden duyurdu. Yayımlanan karar, seçim sürecinin önemli aşamalarını belirliyor.

YSK'nin aldığı karara göre, siyasi parti ilçe başkanlıkları, belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği ve il genel meclisi üyeliklerine ilişkin aday listelerini en geç 20 Şubat Salı günü saat 17.00'ye kadar il ve ilçe seçim kurullarına teslim etmek zorunda. Büyükşehirlerde ise siyasi parti il başkanlıkları, büyükşehir belediye başkan aday listelerini il seçim kurullarına sunacak.

Rekabet Kurulu, Nestle Türkiye’yi 347 Milyon Lira ile Cezalandırdı Rekabet Kurulu, Nestle Türkiye’yi 347 Milyon Lira ile Cezalandırdı

Ayrıca, bağımsız adaylar da adaylıktan çekilmeleri durumunda emaneten yatırdıkları paraları geri alamayacaklar. Bağımsız adayların en geç 20 Şubat saat 17.00'ye kadar ilgili il veya ilçe seçim kurullarına başvuruda bulunmaları gerekiyor. Başvurular, adayların seçilme yeterliklerini gösteren belgeleri ve devlet memurunun brüt aylığını mal sandığına yatırdığına dair makbuz ile birlikte yapılacak.

YSK'nin aldığı bu karar, yerel seçim sürecinin yönetimi ve düzenlenmesine ilişkin kritik detayları içeriyor. Seçim sürecine ilişkin tüm ayrıntılar, Resmi Gazete'de yayımlanan bu karar ile resmiyet kazandı.

1705388112756-yerel-secimlerle-ilgili-ysk-karari-resmi-gazete-de

Kaynak: (Haber Merkezi)