HÜDA PAR Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Faruk Dinç, bakanlık ile yaptıkları görüşmeler sonucunda imam hatip ortaokullarında 5, 6 ve 7’nci sınıfların da Zazaca seçmeli ders alabileceklerini duyurdu. Dinç, bu sayede ana dilde eğitim hakkının genişletildiğini söyledi.

TDV'nin Yarıyıl Kampları Öğrencilerle Buluştu TDV'nin Yarıyıl Kampları Öğrencilerle Buluştu

Ana dilde eğitim çağrısı

HÜDA PAR, seçmeli dersler arasında yer alan Kürtçe ve Zazaca derslerinin tercih edilmesi için kampanya yürütüyor. Parti, ana dilde eğitimin önemine dikkat çekerek, öğrenci ve velileri bu dersleri seçmeye davet ediyor.

HÜDA PAR belediye başkan adayları sahada

HÜDA PAR belediye başkan adayları da kendi şehirlerinde ana dilde eğitim konusunda farklı etkinlik ve çalışmalar gerçekleştiriyor. HÜDA PAR Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Faruk Dinç, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Zazaca seçmeli ders sorununun çözüldüğünü ve 5, 6 ve 7’nci sınıf öğrencilerinin de Zazaca seçebileceklerini belirtti. Dinç, “İmam Hatip Ortaokullarında 5, 6 ve 7. Sınıflarda Zazaca seçmeli ders ile ilgili sorun, bakanlık ile yaptığımız görüşmeler neticesinde çözüldü. 5, 6 ve 7. Sınıftaki öğrencilerimiz de Zazaca seçmeli dersini seçebilirler.” dedi.

 

Kaynak: (İLKHA)