Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye'yi Dünya Çapında Bir Tedarikçi Haline Getireceğiz Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye'yi Dünya Çapında Bir Tedarikçi Haline Getireceğiz

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 3 ilde düzensiz göçmenlere yönelik operasyon ve denetimlerin sonuçlarını paylaştı. Bakan Yerlikaya, İstanbul, Ankara ve İzmir’de polis, jandarma ve sahil güvenlik ekiplerinin, 59 Mobil Göç Noktası aracıyla sahada yaptıkları denetimlerde, 5 bin 179 kişiyi mobil göç noktalarında kontrol ettiklerini ve 121 düzensiz göçmenin yakalandığını duyurdu. Bakan Yerlikaya, operasyon ve denetimleri koordine eden valileri, denetimleri yapan jandarma, polis, sahil güvenlik ve Göç İdaresi Başkanlığı personelini tebrik etti. Bakan Yerlikaya, “İnsan kaçakçılığı yaparak, ülkemizi düzensiz göçün hedefi ve transit geçiş yolu haline getirmeye çalışan insan tacirlerine fırsat vermeyeceğiz. Allah ayağınıza taş değdirmesin. Göçmen kaçakçılığı ve düzensiz göçle mücadelemiz azim ve kararlılıkla sürdürülecektir.” dedi.

İstanbul’da 9 ilçede denetim

Operasyon kapsamında İstanbul’da 20 sabit, 32 gezici olmak üzere 52 Mobil Göç Noktası aracında 156 uzman personel görev yaptı. Bağcılar, Bakırköy, Beşiktaş, Beyoğlu, Esenyurt, Fatih, Kadıköy, Şişli ve Ümraniye ilçelerinde toplumsal alan, meydan, park, metro ve metrobüs çıkışlarında denetimler gerçekleştirildi. Denetimlerde, 3 bin 579 kişi mobil göç noktalarında kontrol edildi ve 95 düzensiz göçmen yakalandı.

Ankara ve İzmir’de 26 düzensiz göçmen yakalandı

Ankara’da 4 sabit, 2 gezici olmak üzere 6 Mobil Göç Noktası aracında 24 uzman personel görev yaptı. Altındağ, Çankaya, Keçiören ve Yenimahalle ilçelerinde toplumsal alan, meydan, park, metro ve metrobüs çıkışlarında denetimler yapıldı. Denetimlerde, 1 bin 100 kişi mobil göç noktalarında kontrol edildi ve 16 düzensiz göçmen yakalandı.

İzmir’de ise 1 sabit, 1 gezici olmak üzere 2 Mobil Göç Noktası aracında 12 uzman personel görev yaptı. Konak ilçesinde toplumsal alan, meydan, park, metro ve metrobüs çıkışlarında denetimler gerçekleştirildi. Denetimlerde, 500 kişi mobil göç noktalarında kontrol edildi ve 10 düzensiz göçmen yakalandı.

Kaynak: (İLKHA)