Döviz Kurları Haftaya Hareketli Başladı Döviz Kurları Haftaya Hareketli Başladı

ABD Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada yaptırımların bu şirketlerin ABD'nin ulusal güvenlik ve dış politika çıkarlarına aykırı faaliyetlerde bulunmaları nedeniyle uygulandığı belirtildi.

Açıklamada, 22 şirketin "Çin kuantum teknolojilerinin geliştirilmesindeki rolleri ve bu alanda ABD'de geliştirilen teknolojileri edinmeleri veya edinmeye teşebbüs etmeleri" nedeniyle yaptırım listesine alındığı ve bu faaliyetlerin belirli askeri uygulamalara sahip olabileceği ve ABD ulusal güvenliğine tehdit oluşturabileceği belirtildi. Raporda şu ifadeler yer almaktadır.

Açıklamada bu şirketlerden bazılarının Çin'in nükleer programıyla da bağlantılı olduğu ve "Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından kontrol ettikleri malzemelerin bir kısmını bu ülkeye transfer ettikleri" belirtiliyor.

On bir şirketin Çin'in yüksek irtifa balon programındaki rolleri nedeniyle yaptırım listesinde yer aldığı belirtilen açıklamada, bunun Şubat 2023'te ABD hava sahasına giren bir Çin yüksek irtifa balonunun neden olduğu krizin ardından sektörde faaliyet gösteren altı Çinli şirkete uygulanan yaptırımlara ek olduğu kaydedildi.

Açıklamada, dört şirketin Çin ordusu için insansız hava sistemlerinde kullanılmak üzere ABD menşeli ürünler elde etmeye çalıştıkları gerekçesiyle listeye alındığı belirtildi.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı