ABD'de Parktaki Partide Kanlı Saldırı: 2 Ölü, 6 Yaralı ABD'de Parktaki Partide Kanlı Saldırı: 2 Ölü, 6 Yaralı

ABD Hava Kuvvetleri Komutanı General David Allvin, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına tepki olarak kendini ateşe veren ABD askeri Aaron Bushnell'in ölümünü "trajedi" olarak değerlendirdiğini açıkladı.

Washington'daki Brookings Enstitüsü'nde konuşan Allvin, Bushnell'in "bu soykırıma ortak olmayacağım" sözleriyle gerçekleştirdiği protestosu hakkında konuştu. Allvin, "Hava Kuvvetlerimiz açısından biz buna, ister siyasi ister başka sebeplerle olsun, içimizden birini kaybettiğimiz şeklinde bakıyoruz. Siyasi protesto ya da her ne olursa olsun herhangi bir intihar trajedidir." şeklinde konuştu.

Olayın standart soruşturma çerçevesinde incelendiğini belirten Allvin, her yıl yaklaşık 100 civarında intihar vakası yaşandığını ve bu son intihara çok fazla siyasi anlam yüklendiğini söyledi. Allvin, "Bu, kaybettiğimiz havacılarımızdan sadece biri ve biz aileye, birimine bakıyoruz ve bunun arkasında herhangi bir bağlam olup olmadığını, hangi derslerin alınabileceğini gerçekten anlamaya çalışıyoruz." ifadesini kullandı.

Bushnell'in kendisini ateşe vermesi sonucu yaşanan olayda, Metropolitan Polis Departmanı'nın 25 yaşındaki Bushnell'in yaşamını yitirdiğini açıkladığını hatırlatalım. Bushnell, başından aşağıya benzin dökerek kendisini ateşe vermiş ve "Filistin'e özgürlük" sloganları atmıştı.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı