İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Hatay ve Aydın merkezli olarak gerçekleştirilen "Kafes-50" operasyonlarında 2 organize suç çetesiyle başarılı bir şekilde mücadele edildiğini duyurdu. Operasyonlar neticesinde 37 şüphelinin yakalandığını belirtti.

Bakan Yerlikaya, Hatay'da B.Ç. ve M.Ç'nin, Aydın'da ise Hüseyin Avni Demirkol'un liderliğini yaptığı iki ayrı organize suç örgütünün çökertildiğini ifade etti. Hatay'da gerçekleştirilen operasyonlarda 28, Aydın'daki operasyonlarda ise 9 şüphelinin yakalandığını açıkladı.

Irak'ın Kuzeyindeki Operasyonlarda 5 PKK'lı Terörist Etkisiz Hale Getirildi Irak'ın Kuzeyindeki Operasyonlarda 5 PKK'lı Terörist Etkisiz Hale Getirildi

Hatay'da yapılan operasyonlarda 28 şüphelinin yakalandığını ve bu şahısların Ankara, Adana, Manisa, Mersin, İstanbul, Konya ve Eskişehir'de gözaltına alındığını belirten Yerlikaya, Aydın'daki operasyonlarda ise Kuyucak, Nazilli, Karacasu ve Buharkent ilçelerinde "uyuşturucu madde ticareti" suçunu işleyen 9 şüphelinin yakalandığını bildirdi.

Hatay'daki suç örgütü üyelerinin, depremzedelere dağıtılması gereken ilaçları dağıtmadıkları halde sahte evraklarla ödeme aldıklarının tespit edildiğini kaydeden Yerlikaya, bu durumun yaklaşık 2 milyar 250 milyon liralık kamu zararına neden olduğunu ifade etti.

Operasyonlar neticesinde 124 bin uyuşturucu hap, ruhsatsız tabancalar, uyuşturucu madde, suçtan elde edilen varlıklar ile döviz ve Türk Lirası'na el konulduğunu açıklayan Bakan Yerlikaya, operasyonlara katkılarından dolayı Cumhuriyet Başsavcılıkları ile jandarma personelini tebrik ettiğini ve suç örgütlerine göz açtırmayacaklarını vurguladı.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı