ABD, Rusya ile yaşanan gerilim nedeniyle stratejik tedbirlerini artırıyor. İngiliz The Telegraph gazetesinin aktardığına göre, Pentagon belgelerine dayanarak yapılan bir açıklamada, ABD'nin İngiltere'ye nükleer silah konuşlandırma planları yaptığı ifade edildi. Bu adımın, Soğuk Savaş döneminden kalma nükleer başlıkların İngiltere'den çıkartıldıktan sonra, Lakenheath Kraliyet Hava Kuvvetleri Üssü'ne yeniden yerleştirilmesi şeklinde gerçekleşeceği belirtiliyor.

Lakenheath Kraliyet Hava Kuvvetleri Üssü'nde yapılan hazırlıklara dair haberde, nükleer başlıkların konuşlandırılması için çalışmaların sürdüğüne dikkat çekiliyor. Ayrıca, üssün güvenliği için askeri personele yönelik saldırıları önlemek amacıyla yeni ekipmanların temin edileceği ve saldırılara karşı koruma sağlamak üzere kulübelerin geçen ay sipariş edildiği ifade ediliyor.

Zelenskiy: Rusya-Ukrayna savaşında 31 bin askerimiz şehit oldu Zelenskiy: Rusya-Ukrayna savaşında 31 bin askerimiz şehit oldu

Pentagon belgelerine göre, yeni konut inşaatlarına haziran ayında başlanacak ve Lakenheath üssüne B61-12 bombasının konuşlandırılması planlanıyor. Ancak Pentagon sözcüsü, ABD'nin müttefik ülkelerdeki tesislerle ilgili rutin değişimleri doğrulama politikasını izlemediğini belirtti.

Rusya'nın tepkisi de dikkat çekiyor. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD'nin Lakenheath'teki yeni adımını gerilimi tırmandırma olarak değerlendireceklerini ve karşı adımlar atacaklarını ifade etti.

Kaynak: (Haber Merkezi)