ABD'nin çeşitli üniversite kampüslerinde, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla başlatılan Filistin'e destek gösterileri devam ediyor. Associated Press'in (AP) elde ettiği bilgilere göre, bu protestolarda en az 2 bin gösterici gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında öğretim görevlileri ve profesörler de bulunuyor.

Gösteriler ülkenin birçok üniversite kampüsünde gerçekleşti. Gazze ile dayanışma kampları kurulan üniversite kampüsleri, üniversite yönetimlerinin baskısı ve polisin müdahalesiyle dağıtıldı. Son 24 saat içindeki en yoğun protesto alanlarından biri, California'daki Los Angeles California Üniversitesi (UCLA) oldu. Özel polis birliklerinin öğrencilere müdahalesinin ardından kaotik sahneler yaşandı ve en az 200 kişi gözaltına alındı.

Ukrayna, Rusya'nın Petrol Limanını Vurdu Ukrayna, Rusya'nın Petrol Limanını Vurdu

Aynı şekilde New Hampshire, Kuzey Arizona ve Tulane üniversitelerinde de protesto kampları dağıtıldı ve öğrenciler gözaltına alındı. New York'ta Gazze ile dayanışma kamplarının öncüsü olan Columbia Üniversitesi'nin yanı sıra City College, Stony Brook, Buffalo ve Fordham üniversitelerinde de polisin sert müdahalesiyle gösteriler sonlandırıldı.

Göstericiler, polise yönelterek İsrail yanlısı bir grubun kendilerine saldırısını hatırlattı ve neden korunmadıklarını ve saldırganların niçin gözaltına alınmadığını sordu. UCLA öğrencileri, İsrail yanlısı maskeli grubun kampüsteki çadır alanına saldırmasından sonra polisin müdahalesinin geciktiğini düşündüklerini ifade etti.

Bu protestoların ardından Müslüman Halkla İlişkiler Konseyi yetkilisi Rebecca Husaini, toplumun polisin kendilerini koruduğunu hissetmesi gerektiğini ve başkalarının zarar vermesine izin verilmemesi gerektiğini belirtti. Amerikan Üniversite Profesörleri Birliği'nin Columbia Üniversitesi şubesi de kampüste Filistin'e destek veren öğrencilerin dağıtılması için New York Polis Departmanı'nın müdahale çağrısını kınadı.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı