Rusya’dan Afrika’ya 200 Bin Tonluk Tahıl Yardımı Rusya’dan Afrika’ya 200 Bin Tonluk Tahıl Yardımı

Irak’ta, işgalci ABD askerlerinin konuşlandığı Harir Hava Üssü, insansız hava araçlarıyla vuruldu. Saldırıyı, Irak İslami Direnişi adlı grup, Gazze’deki İsrail saldırılarına karşılık olarak gerçekleştirdiğini açıkladı. Saldırıda ölü ya da yaralı olup olmadığı bilinmiyor.

Harir Hava Üssü’ne İHA saldırısı

Irak Kürdistan Bölgesi’nin Erbil Havalimanı yakınlarında bulunan Harir Hava Üssü, insansız hava araçlarıyla saldırıya uğradı. Saldırıda, ABD askerlerinin bulunduğu üs hedef alındı. Saldırının ardından üste yangın çıktığı görüldü. Saldırıda ölü ya da yaralı olup olmadığına dair resmi bir açıklama yapılmadı. Erbil Havalimanı’ndaki sivil uçuşlar da saldırı nedeniyle askıya alındı. Harir Hava Üssü, Irak’ın diğer bölgelerine göre ABD için oldukça güvenli bir üs olarak görülüyordu.

Irak İslami Direnişi saldırıyı üstlendi

Saldırıyı, Irak İslami Direnişi adlı grup üstlendi. Grup, yaptığı açıklamada, saldırının Gazze’deki İsrail saldırılarına karşılık olarak gerçekleştirildiğini belirtti. Açıklamada, “Düşmanın Gazze’de halkımıza karşı işlediği suçlara tepki olarak Irak İslami Direniş Mücahitleri, insansız hava araçlarıyla Batı Irak’taki Amerikan işgal üssü Ayn El Esad’ı hedef aldı ve hedeflerini doğrudan vurdu.” ifadelerine yer verildi. Grup, saldırıda üste büyük hasar meydana geldiğini iddia etti.

ABD üsleri hedefte

Irak’taki ABD üsleri, son dönemde artan saldırılarla karşı karşıya. Iraklı direniş grupları, Gazze’deki İsrail saldırılarına karşılık olarak ABD üslerine füze ve İHA saldırıları düzenliyor. Dün de El-Ömer ve Koniko petrol sahasında bulunan iki ABD üssü füzelerle hedef alınmıştı. ABD Savunma Bakanlığı, Irak ve Suriye’de bulunan ABD ve koalisyon güçlerine yönelik 60’tan fazla saldırı düzenlendiğini bildirmişti.

Kaynak: (İLKHA)