Sanders, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, Gazze’deki savaşı protesto eden öğrencilerin tarihin doğru tarafında yer aldıklarını belirtti.

Columbia Üniversitesinde Başlayan Hareket Columbia Üniversitesinde başlayan ve diğer üniversitelere yayılan Filistin destek gösterileri, öğrencilerin İsrail’in Gazze saldırılarını ve işgalini finanse eden şirketlere yapılan yatırımları protesto etmeleriyle dikkat çekti. Gösteriler, ifade özgürlüğü kısıtlamalarına karşı tepki olarak büyüdü.

Afganistan'daki sel felaketinde 400'e yakın ölü Afganistan'daki sel felaketinde 400'e yakın ölü

Gözaltılar ve Protestoların Yayılması Rektörlüğün polis yardımı talebi ve 108 öğrencinin gözaltına alınması, ülke genelindeki diğer üniversitelerde benzer eylemlerin yapılmasına yol açtı. Son iki haftada yaklaşık 2 bin 200 kişi, aralarında öğretim görevlilerinin de olduğu gözaltılarla karşı karşıya kaldı.

Sanders’ın Tarihi Tutumu Sanders’ın 1962’deki Chicago Üniversitesi’ndeki oturma eylemlerine katılımı ve gözaltına alınması, onun uzun süredir devam eden aktivist kimliğini ve öğrenci hareketlerine olan desteğini yansıtıyor.

 

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı