ABD Ticaret Bakanlığı, çip üretiminde yerel tedarik zinciri dayanıklılığını artırmak amacıyla GlobalFoundries'e 1,5 milyar dolarlık finansman sağlanacağını duyurdu.

CHIPS ve Bilim Yasası kapsamında yapılan anlaşma ile GlobalFoundries'in çip üretim kapasitesini artırmak için yeni tesis kurulması ve mevcut tesislerinin modernizasyonu desteklenecek. Bu adım, ülkenin rekabet gücünü artırmayı, ekonomik ve ulusal güvenliği sağlamayı hedefliyor.

ABD Başkanı Joe Biden'ın iki partili CHIPS ve Bilim Yasası'nı imzalamasının ardından GlobalFoundries ile yapılan mutabakat, üçüncü ön anlaşma olarak öne çıkıyor. Bu anlaşma ile ABD, çip üretimindeki rekabet gücünü güçlendirme ve iyi maaşlı işler yaratma hedeflerine odaklanıyor.

Çin ve Kuzey Kore Arasında “En Üst Düzey” İş Birliği Görüşmesi Gerçekleşti Çin ve Kuzey Kore Arasında “En Üst Düzey” İş Birliği Görüşmesi Gerçekleşti

 Anlaşma kapsamında gerçekleştirilecek projelerle gelecek 10 yıl içinde yaklaşık 1500 imalat istihdamı oluşturulacak. Ayrıca, yaklaşık 9 bin inşaat işi de projelerin hayata geçirilmesi sürecinde oluşturulacak.

ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, yarı iletkenlerin modern teknolojinin beyni olduğunu vurgulayarak, Başkan Biden ile birlikte ülke ekonomisini büyütme ve fırsat yaratma konusundaki kararlılıklarını sürdüreceklerini ifade etti.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı