Mart ayı ortalarında, ABD merkezli iki firma tarafından PKK/YPG'ye hava savunma sistemlerinin teslim edildiği öne sürüldü. Teslimatın içeriğinde, özellikle radar ve elektronik harp sistemleri gibi kritik öneme sahip teknolojilerin yanı sıra 200 adet radyasyon füzesi de bulunuyor. Bu gelişme, bölgedeki güç dengelerini etkileyebilecek nitelikte.

Lübnan 3 Günlük Yas İlan Etti Lübnan 3 Günlük Yas İlan Etti

Geçmişten Günümüze Askeri Destek

ABD'nin geçmişte de PKK/YPG'ye askeri destek sağladığı biliniyor. Daha önceleri 2 helikopter verildiği ve örgüt elemanlarının ABD askerlerinden pilotluk eğitimi aldığı kaydedilmişti. Ayrıca, Şubat ayında kamikaze İHA'lar, füze ve roketlerin de ABD tarafından terör örgütüne teslim edildiği belirtilmişti.

Türkiye ve Irak'ın dışişleri, savunma ve istihbarat yetkilileri, son dönemde bölgesel güvenlik konusunda ciddi görüşmeler gerçekleştirdi. Mart ayı ortasında Bağdat'ta yapılan görüşmelerde, Irak'ın kuzeyinde güvenliğin sağlanması için atılacak adımlar ele alındı. Türkiye, ayrıca, 2019'dan bu yana sürdürdüğü Pençe-Kilit Operasyonu ile Irak'ın kuzeyinde "güvenlik koridoru" oluşturma çalışmalarını sürdürmekte olduğunu açıkladı.

Kaynak: (İLKHA)