Adalet Bakanlığı, hakim ve savcı yardımcılığı alımı için düzenlediği yazılı yarışma sınavlarının sonuçlarını duyurdu. ÖSYM, 23-24 Aralık 2023 tarihlerinde uygulanan Adli Yargı, Adli Yargı-Avukat ve İdari Yargı sınavlarının değerlendirme işlemlerini tamamladığını ve sonuçların erişime açıldığını bildirdi.

Sınavda Bir Soru İptal Edildi

ÖSYM’nin yaptığı açıklamada, sınavlara ait madde analizlerinin incelendiği, cevap anahtarlarının kontrollerinin yapıldığı, itirazların bilimsel açıdan değerlendirildiği belirtildi. Açıklamada, Adli Yargı Testi Temel Soru Kitapçığı’nda yer alan 14 numaralı sorunun iptal edildiği ve değerlendirme işlemlerinin buna göre yapıldığı kaydedildi.

Sınav Sonuçları Nasıl Sorgulanacak?

ÖSYM, sınav sonuçlarının 23 Ocak 2024 tarihinde saat 13.00’ten itibaren ÖSYM’nin 5 adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleriyle sorgulanabileceğini duyurdu. Adaylar, sınav sonuçlarını bu adresten öğrenebilecek.

2024-MSÜ Giriş Belgeleri Erişime Açıldı! 2024-MSÜ Giriş Belgeleri Erişime Açıldı!

Mülakat Tarihleri Ne Zaman Açıklanacak?

Adalet Bakanlığı, sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından mülakat tarihlerini ilan edecek. Adli Yargı Sınavında, genel başarı puanı sıralamasına göre en yüksek puan alan adaydan başlanmak üzere ilan edilen kadronun (800) iki katı fazlası olan 2400 aday mülakata katılmaya hak kazanacak. 2400’üncü aday ile aynı puanı alan adaylar da mülakata çağrılacak. 70 ve üzeri puan alanların sayısı 2400’e ulaşmadığı takdirde sadece 70 ve üzeri puan alan adaylar mülakata çağrılacak.

Kaynak: (İLKHA)