Akçakale ilçesinde gerçekleştirilen Sahabe Ayı programı büyük ilgi gördü. Program kapsamında, İslam'ın ilk dönemlerinde önemli bir rol oynamış sahabe şahsiyetleri olan Hazreti Zübeyr bin Avvam ve Hazreti Rukiyye Binti Muhammed'in hayatları anlatıldı. Peygamber Sevdalıları Vakfı tarafından düzenlenen "Kasım Ayı Sahabe Ayı" etkinlikleri, Türkiye genelinde çeşitli illerde devam ediyor.

Program, öğretmenevinde gerçekleştirildi ve Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Ardından sinevizyon gösterimi ile devam eden etkinlikte, Araştırmacı Yazar Bilal Demir konuşmacı olarak katıldı ve Hazreti Zübeyr'in hayatından önemli kesitleri paylaştı.

Şanlıurfa'da ormanlık alanda yangın! Şanlıurfa'da ormanlık alanda yangın!

Demir, Hazreti Zübeyr'in İslam'ın yayılma döneminde zorlu imtihanlardan geçtiğini vurguladı. Amcası ve akrabaları tarafından işkencelere maruz kalan Hazreti Zübeyr'in, İslam'dan asla taviz vermediğini ve Peygamber Efendimiz'in kendisi hakkında övgü dolu sözler sarf ettiğini belirtti. Demir, aynı zamanda günümüzde Filistin'de cihad eden mücahidlerin, Hazreti Zübeyr'in cesaret ve azim örneğini takip ettiklerini ifade etti.

Programın ikinci bölümünde ise Hazreti Rükiyye Binti Muhammed'in hayatından kesitler anlatıldı. Konuşmacılar, kadınlara sahabe hanımlarını model alarak çocuk yetiştirmeleri ve Gazze annelerini örnek almaları çağrısında bulundu.

Etkinlik, Özlem Ajans sanatçılarının okuduğu ezgilerle renklendi ve Akçakale Mustafa Ayhan Camii İmam Hatibi Mehmet Oktar'ın okuduğu dua ile sona erdi.

Kaynak: (İLKHA)