Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pakistan Başbakanı Şerif ile Görüştü Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pakistan Başbakanı Şerif ile Görüştü

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın planlanan ABD ziyaretiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Kirby, gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Erdoğan'ın ABD ziyaretine dair herhangi bir planlamanın olmadığını belirtti.

Kirby, gazetecilerin Erdoğan'ın geçtiğimiz cumartesi günü HAMAS lideri İsmail Haniye'yi ağırlamasıyla ilgili sorularını cevaplarken, konunun Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ait olduğunu ve görüşmeler hakkında konuşma işini Erdoğan'a bıraktığını ifade etti. Ayrıca, ABD'nin HAMAS'a ve temsil ettikleri konusundaki tutumunun net olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın HAMAS lideriyle görüşmesinin ardından, siyonist rejim lobisinin, bu görüşmenin Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Biden arasındaki ilişkileri etkileyebileceği endişesiyle 9 Mayıs'ta yapılması planlanan ABD ziyaretini engellemeye çalıştığı belirtilmişti. Ancak, Kirby'nin açıklamalarıyla birlikte ziyaretin durumu belirsizlik kazandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD ziyaretiyle ilgili planlama yapılıp yapılmayacağı konusunda net bir bilgi olmaması, iki ülke arasındaki ilişkilerin seyrini etkileyebilecek bir durum olarak değerlendiriliyor.

Kaynak: (İLKHA)