ABD Başkanı Joe Biden, Almanya Başbakanı Olaf Scholz’u Beyaz Saray’da ağırladı. İki lider, görüşmede Ukrayna-Rusya savaşı, NATO’nun geleceği, Orta Doğu’da barış ve Filistin devletinin kurulması gibi önemli meseleleri ele aldı.

Ukrayna’ya destek vurgusu

Biden, görüşmenin başında yaptığı açıklamada, Ukrayna’ya yardım konusunda Almanya’nın attığı adımları övdü. Biden, Scholz’e, “Kimsenin yapılamayacağını düşündüğü bir şeyi yaptınız. Bu yıl Almanya’nın Ukrayna’ya askeri yardımını ikiye katladınız. Bu gerçekten önemli. Artık ayağa kalkıp üzerimize düşeni yapmalıyız.” dedi. Biden, bu yaz yapılacak NATO Zirvesi öncesinde, ittifakı güçlendirmek için birlikte çalışacaklarını söyledi.

Orta Doğu’da barış için iş birliği

Biden, ayrıca Orta Doğu’daki son gelişmeleri de Scholz ile görüştüğünü belirtti. Biden, rehinelerin serbest bırakılması, Gazze Şeridi’ndeki sivillere insani yardımın arttırılması ve iki devletli bir çözüm için devam eden müzakereleri ele aldıklarını kaydetti. Biden, “Bunun mümkün olduğunu düşünüyorum. Çok çalışmamız gerekecek ama sanırım bunu yapabiliriz.” diye konuştu.

İsrail Saldırısında 10 Filistinli Şehit, 27 Kişi Yaralandı İsrail Saldırısında 10 Filistinli Şehit, 27 Kişi Yaralandı

Scholz: Putin, emperyalist

Scholz ise, Almanya ve ABD’nin dünyada barışı korumak için bir rol oynaması gerektiğini vurguladı. Scholz, özellikle Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığının önemli bir sorun olduğunu belirterek, Putin’in verdiği röportajda yalan söylediğini söyledi. Scholz, “Putin, komşularının topraklarının bir kısmını almak istiyor, emperyalist. Ukrayna’yı desteklemek ve onlara ülkelerini savunma şansı vermek için elimizden gelenin en iyisini yapmamız gerektiğini düşünüyorum.” dedi. Scholz, Almanya’nın silah teslimatı konusunda desteğini artırmaya hazır olduğunu ve ABD Kongresi’nden de gerekli desteğin sağlanmasını beklediğini ifade etti. Scholz, ayrıca Orta Doğu’da kalıcı bir barış için gerekli olan iki devletli çözüm üzerinde birlikte çalışmalarının çok önemli olduğunu söyledi. Scholz, “Eminim ki ABD ve Almanya aynı çizgide.” şeklinde konuştu.

Kaynak: (İLKHA)