Türkiye’nin insanlı ilk uzay bilim misyonu, tarihi bir başarıya imza attı. Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı ve beraberindeki 3 astronot, ISS’te 18 gün süren görevlerini tamamlayarak dünyaya döndü. Gezeravcı, Florida açıklarında okyanusa inen Dragon kapsülünden alınarak Houston’a getirildi. Burada sağlık kontrolleri yapılan Gezeravcı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefonda görüştü.

Çin'in Uzaydaki İstihbarat Atağı: Yeni Uydu Gönderildi! Çin'in Uzaydaki İstihbarat Atağı: Yeni Uydu Gönderildi!

“Üzerinde çok önemli görevler olacak”

Erdoğan, görüşmede Gezeravcı’ya, Türkiye’nin insanlı ilk misyonunu icra ederek ABD’de görev sonu bulunması gereken noktaya döndüğü bilgisini paylaştı. Erdoğan, Gezeravcı’yı tebrik ederek, “Maşallah, dünya ile buluştun.” dedi. Erdoğan, Gezeravcı’ya, “Görevi başarıyla tamamladığın için şahsım, ailem ve milletim adına sana çok teşekkür ediyorum. İnşallah Ankara’ya geldiğinde de baş başa görüşüp bize bütün bu süreci etraflıca anlatırsan, bundan da ayrıca mutlu oluruz. Bundan sonra da üzerinde çok önemli görevler olacak.” ifadelerini kullandı.

“En hızlı ulaşan ülke olduk”

Gezeravcı, Erdoğan’a, “Tevzi etmiş olduğunuz görevi hayırlısıyla, yüzümüzün akıyla yerine getirdik. Ülkemize, gelecek nesillerimize böyle bir ilham kaynağı görev hediye ettiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Ülkemizi ISS’e ulaşan 22’nci ülke yaptınız ve bugüne kadar orada gerçekleşen görevlerin içerisinde, eğitimin başlangıcından ISS’de görev icrasına kadar oraya en hızlı ulaşan ülke olduk. Ben tekrardan bu konudaki kararınız ve vizyonunuz için sizlere minnettarım.” değerlendirmesini yaptı.

“Çok şükür her şey gayet güzel”

Erdoğan, Gezeravcı’ya sağlık durumu hakkında da sorular sordu. Gezeravcı, “Çok şükür her şey gayet güzel Sayın Cumhurbaşkanım. Hatta burada karşılama yapan doktorlarımız da şaşırdı. Bir müddet daha adaptasyon süremin uzun olmasını bekliyorlardı ama ben bir an önce binanın dışında koşturmaya başlayınca biraz afalladılar. Çok şükür her şey gayet yerinde.” yanıtını verdi. Erdoğan, “Hamdolsun. Allah yar ve yardımcımız olsun. Tüm aileye de selamlar, sevgiler. İnşallah Türkiye’ye dönünce de ayrıca etraflıca görüşme fırsatını buluruz.” diye konuştu.

Kaynak: AA